Uzaktan Kontrol Sistemi (UKS)

İVME UKS; Görev Kontrol Sistemi, İletişim Sistemi ve Faydalı Yük Kontrol Sisteminden oluşan üç bileşenli kontrol sistemidir.
Uçuş planlama, kontrol ve gözlemleme, faydalı yük kontrolü, gerçek zamanlı gözetleme ve görüntü kaydetme amaçları neticesinde geliştirilmiştir. Kullanıcı dostu arayüzüne sahip sistemin, modüler yapısı sayesinde kurulumu kolaydır.

Tek bir UKS üzerinden Aviyonik Mini Uçuş Kontrol Sistemi’ne sahip 4 İHA aynı anda kontrol edilebilmektedir. Bu durum, başlangıç maliyetini azalttığı gibi eğitim ve insan kaynakları maliyetlerinde de önemli tasarruf sağlamaktadır. Aynı UKS birçok görev tiplerinde (gözetleme, hedef İHA eğitimleri vb.) kullanılabilmektedir.

UKS, müşteri ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda kolaylıkla ve hızlı bir şekilde özelleştirilebilmektedir. Farklı faydalı yüklerin ihtiyaç duyacağı iletişim ve kontrol arayüzleri yazılıma eklenebilmektedir. Yeni görev tipleri ve/veya manevralar için gerekli yazılım değişiklikleri yapılabilmekte ve otopilot ile koordinasyonu sağlanarak sistem kabiliyetleri arttırılabilmektedir

Görev Kontrol Sistemi (MCS)

Görev Kontrol Sistemi, Görev Kontrol Operatörü (GCO) tarafından kontrol edilmektedir. Operatör, uçuş öncesi kontroller, görev planlama, görev, uçuş raporları, acil durum protokolleri gibi görev ile ilgili tüm konulardan sorumludur. Görevi problemsiz bir şekilde idame etmek Görev Kontrol Operatörü’nün sorumluluğundadır. Görev Kontrol Sistemi, görevi problemsiz ve dışardan yardım almadan gerçekleştirebilmesi için operatöre gerekli tüm bilgileri sağlamaktadır.

Faydalı Yük Kontrol Sistemi (PCS)

PCS, Faydalı Yük Operatörü tarafından kontrol edilmektedir. Örneğin, faydalı yük bir gimbal ise, Faydalı Yük Operatörü gimbalin kalibrasyonundan ve kontrolünden sorumludur. Gimbali istenilen yöne yönlendirir, hedefe kitler, IR/EO sensörleri arasında geçiş sağlar veya video kaydeder.

İletişim Sistemi (CS)

İletişim Sistemi (CS), istenilen kazançta (2 dBi, 10 dBi, 30 dBi) ve frekanslarda (902 MHz – 928 MHz, 1.2 GHz, 2.4 GHz) antenleri olan pan-tilt mekanizmaya sahip Takip Eden Anten Sistemi’nden (TEAS) oluşmaktadır.
Uzaktan Kontrol Sistemi Ağı’nın bir parçasıdır. UKS Ağı’na gigabit ethernet’i kullanarak bağlanabilen sistem ethernet (network) üzerinden uzaktan çalışmayı mümkün kılar. Bu şekilde gerektiğinde operatörden uzak bir yerde konumlandırılabilir.